19 апр. 2011 г.

На Новому бульварі відкрили меморіальну дошку Олександру Шумському у Житомирі. ФОТО


Сьогодні, 19 квітня, увіковічнили пам'ять житомирянина Олександра Яковича Шумського.
0 12:00, під бій годинника, з старого будинку, на Новому бульварі 4 зірвали накидку і відкрили меморіальну дошку пам’яті О.Шумському.
На урочисте відкриття прийшли учні ЗОШ №12, студенти ЖНАУ, провідний спеціаліст ЖОДА, краєзнавець Руслан Кондратюк, краєзнавець і заслужений журналіст України – Георгій Мокрицький, запрошений з Києва доктор історичних наук Юрій Шаповалов, президент ЖОМО Спілки краєзнавців «Патріот» - Сергій Дехтяренко, і традиційно міська влада, начолі з мером В.Дебоєм.
Олександр Шумський - постать маловідома для нашого часу. Розповідаючи про нього Г.Мокрицький сказав:  «Олександр Шумський -  це не С.Корольов, не С.Ріхтер, і не В.Короленко. Та суспільство складається не лише з генералів, полковників,  академіків, видатних музикантів – ай з людей меншого рангу, які не мають «приставки», але також будували і будують нашу державу».

Детальніше про О.Шумського розповів доктор історичних наук Юрій Шаповалов.
Він зізнався, що коли йому зателефонував Г.Мокрицький, та запросив на сьогоднішню подію, то він не міг повірити. Адже зовсім не давно, на цьому ж місці він знімав фільм, де розповідав про О.Шумського, і будинок виглядав інакше, і дошки не було.  Це 3-серійна стрічка «Таємниці Олександра Шумського».

Він подякував працівникам ЖОДА за сприяння у наданні багатьох документів, для фільму.
З його слів – О.Шумський народився 1890 року у селі Турчинка, Володар-Волинського району. Свою громадсько-політичну діяльність він розпочав як есер  (соціаліст-революціонер). 1917 року він брав участь у роботі Центральної Ради України. При змінні влади, і становленні СРСР – працював у Житомирі, саме у  цьому будинку, у газеті «Боротьба», за що його називали «бородьбістом». 1920 року, не за власним бажанням вступив у Комуністичну партію більшовиків України.


Олександр Якович особисто був знайомий з Йосипом Сталіним. Останній зіграв у його житті вирішальну, трагічну роль. Шумський, прихильник українізації бажав щоб Україною, на рівні керівних органів уряду і партії керували саме українці, так як їм краще відомі проблеми України. Але його точку зору не поділяв Й.Сталін.
І спочатку Шумського вислали у Москву,  потім у Ленінград (Санкт-Петербург), а з 1933 він опинився на у виправно-трудовому таборі, у Соловках. Його засудили на 10 років ув’язнення. 1935 ув’язнення замінили на  заслання в Красноярськ.

Життя у таборах сильно підірвало його здоров’я. Цікавий факт – він сам, особисто добивався своє реабілітації, і тільки у 1943-му отримав позитивне рішення.
Нажаль повернутися на Батьківщину йому не  судилося. Під час поїздки з Саратова до Києва у вагоні потяга йому вкололи отруту, за наказом Й.Сталіна, М.Хрущова та  Л.Кагановича. Це сталося 18 вересня 1946 року.
Та на цьому ще не була поставлена крапка – згодом його дружину розстріляли, сімя була знищена.
Ю.Шаповал припустив що можливо у Польщі залишились його родичі, якщо взагалі вони там ще є. Під час зйомок фільму він їздив у с.Турчинівка, там ще були старожили, які пам’ятають Шумського, а родичів не має.

Президент ЖОМО Спілки краєзнавців «Патріот» - Сергій Дехтяренко розповів, що дошка ця відкрита завдяки меценату - Невмержицькому Сергію Івановичу. Він закликав допомогати у вшанування історичних постатей Житомира, маловідомих постатей, проте таких, які робили вагомі справи у житті міста.

         Георгій Мокрицький співпрацює з «Патріотом», він зазначив, що їх спільно робота триває вже не один рік, і скоро також буде вшанована Зоя Гайдай, дошка їй з’явиться на будівлі житомирська жіноча маріїнської  гімназії (екс-палац піонерів, нині будинок творчості дітей на мн. Корольова, 10) та Іван Рудченко – брат Панаса Мирного, з яким вони разом писали «Хіба ревуть воли, як ясла повні..?»

        Всі бажаючі, що були на відкритті дошки  - мали змогу переглянути одну з серій фільму Ю.Шаповалова - «Таємниці Олександра Шумського», у приміщенні ЗОШ №12 (Старий бульвар, 4)

Житомир, Новий бульвар 4, будинок у якому працював і мешкав Олександр Шумський.

На урочисте відкриття прийшли учні ЗОШ №12, студенти ЖНАУ.

У мікрофона Георгій Мокрицький.

Урочистий момент відкриття.

Пам'ятна дошка Олександру Шумському,   м.Житомир, Новий бульвар 4,  
>

related posts

ВК