26 февр. 2011 г.

Як Старий Бульвар у Житомирі став «Проспектом Пушкіна»


«А  Вы на проспекте Пушкина останавливаетесь?»

Таке запитання я почув якось, до водія маршрутки.
Звісно у Житомирі  не має такого проспекту. Приїжджі і проїжджі люди, та й самі житомиряни, як тільки не називають початок Старого Бульвару – сквер Пушкіна, Бульвар Пушкіна, «біля Саши Безрукого», під Сашком Гарматним, в парку біля Пушкіна, і т.д., можлива у Вас є власна назва?


Одна з перелічених назв дійсно була офіційною  - під час окупації Житомира, з 1941 по 1943 рік він був Пушкінським бульваром.

Був він і проспектом, але не Пушкіна а Сталіна.
Як традиційно для радянської пори, назву такі він отримав  після смерті Й.Сталіна (1878-1953), у 1955-му., певно як і випадку з вул..Київською – перейменувати на Леніна – «на многочисленны просьбы трудящихся»

фото з архівe wikimedia


Та пройшов рік, і відомий виступ М.С.Хрущова на ХХ з’їзді КПРС «про культ особи Сталіна» - дав початок кампанії знищення цього прізвища з лиця землі радянської. Хоча в Житомирі назва проспект Сталіна протрималась включно до 1961 року, це був ще один, XXII з'їзд КПРС, і він остаточно дав поштовх перейменуванню вулиць, міст, колгоспів і решти чисельних об’єктів, названих на честь «товариша Сталіна», ліквідовувались і пам’ятники, бюсти, присвяченні йому.

Фото Бориса Дубмана, 1965 р.


Житомир не став виключенням і проспект Сталіна перетворився на Жовтневу вулицю, по тій ж "просьбе трудящихся".
фото газети "ДЕНЬ"В кількох сотнях метрів від Старого бульвару, на території сучасної вул..Бориса Тена теж відбувались «революційні» перетворення.

Вулиця Сталінградська (нинішня Бориса Тена) була перейменована на щоб, ви думаєте?
на вулицю ХХ-го зїзду КРПС. Отака назва-монстр. Житомиряни називали її трохи простіше,  зокрема чув я, та й зараз чую назву «ХХ-го парт сьезда» чи й взагалі просто «парт сьезда».
Та повернемось до нашого бульвару.Історія встановлення пам’ятника Олександру Пушкіну у Житомирі є загальновідомою,
І там само відомо факт героїчного вчинку – під час окупації, ті ж таки німці у 1941 демонтували погруддя, мали намір його вивезти, на переплавку. Але знайшлись люди, які заховали бюст, до кращих часів, і ми маємо їм завдячувати за це.

Автор бронзового бюста – житомирський скульптор Генріх Голішкевич залишив на ньому свої ініціали, на  одязі є позначка «Г.О.».


фото з книги "Житомир", М.Костриця, Ю.Кондратюк, 2007. 

В день відкриття,  судячи з фото, зібралось  багато людей,
В добрих-старих традиціях царських часів  пам’ятник освятили батюшки, публіки було багато, адже подія не буденна! Судячи з десятка парасольок 29 травня 1899 було досить спекотним, і житомирські знатні панянки ховалися під ними.

початок ХХ ст.

І навіть через деякий час ця подія не забулася у думках житомирян. Схоже що, чи сам пам’ятник став настільки популярним, чи його архітектор, чи просто мода в той час була саме на такі постаменти  – що житомирській знаті подобався цей скульптурний варіант,
і вона «скончавшись , и уйдя в мир иной»  залишала на своїх  могилах такі самі постаменти-надгробки.  Причому мода на них тривала досить довгий час. 

Якщо ви будете Вільському (Російському) кладовищі, придивіться по уважніше до могил. На багатьох з них є аналогічні постаменти, що правда завершуються вони не бюстами людей, а фігурами хрестів чи янголів.

надгробний постамент, на одній з могил Вільського кладовища

Ось наприклад надгробний постамент   Николая Андреевича Зехтена, скончавшегося 13 марта 1899.  Є могили з такими постаментами, з ранішими датами смерті, за 1899, а є і значно пізнішими, як мінімум до 1910 вони були в моді.

До 1993 року Жовтнева вулиця трансформувалась у вулицю імені 50-річчя Жовтня, а ще пізніше до топонімічної комісії нарешті щось там дійшло, і вони зрозуміли що це ніяка не вулиця , а бульвар, і нарекли його Жовтневим бульваром.

1993-го бульвар перейменували на Старий Бульвар. За весь цей час на його території крім пам’ятника О.Пушкіна з’являлись, зникали, залишались і інші об’єкти архітектури та скульптури, про них я ще згадаю пізніш. Початок Старого Бульвару. Пам’ятник Олександру Сергійовичу Пушкіну.


>

related posts

ВК